Byliny jsou lidmi stále neprávem podceňované a opomíjené. Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) je jen jednou z mnoha bylin, které mohou posloužit našemu zdraví a peněžence zároveň. Většina bylin totiž dokáže nahradit farmakologické produkty, pro které docházíme do lékárny a platíme za ně nemalé peníze. Přitom stačí vědět, na co která bylina působí.
Svět zázraků pod našima nohama
I když se homeopatie považuje za pseudovědu, farmakologie se od přírody naučila mnohé. Tablety s extraktem například z rakytníku nebo již zmiňovaného heřmánku se již staly běžným doplňkem, který si můžete pořídit v lékárnách i supermarketech, a ještě častěji se můžete setkat s bylinnými čaji. Většina bylin má širokospektrální využití. Jediný druh může posloužit pro případy různých neduhů, které nás běžně trápí. Obzvláště nápomocné bývají v chřipkovém období, tedy během typického jara a podzimu s vyšším výskytem srážek za chladného, větrného ovzduší. Přesto heřmánek nad ostatními bylinami v jistých ohledech tak trochu vyniká.
Lék na všechno
Bolí vás z těžkého jídla žaludek nebo vás berou křeče? Máte podezření na žaludeční vřed? Trpíte astmatem? Jste nachlazení? Máte na kůži nějakou ranku, která se ne a ne hojit? Spálili jste se od ohně? Bolí vás zub? Na to vše a ještě na jiné problémy heřmánek působí kladně. Stačí si uvařit čaj nebo koupit/vyrobit mast, a pravidelně v krátkém cyklu aplikovat. O heřmánku je taky známo, že dobře působí na psychiku – zmírňuje stres a podráždění, pomáhá od bolesti hlavy a celkově uklidňuje. Vzhledem k naší době, která ke stresu a častému virovému onemocnění doslova vybízí, není vůbec na škodu užívat jej i preventivně a nečekat na první symptomy.
V lékárnách neroste
Pokud si heřmánek nechcete pořídit již upravený, kupte si na jaře sazeničku nebo se rozhlédněte po svém okolí a nějaké rostlinky si natrhejte. Nicméně jde o jednoletou bylinu, proto ji nezapomeňte nasušit, ať můžete v prevenci pokračovat hlavně v období, kdy bude nejvíce potřeba.