Mašinku Tomáše zná nejspíš každé malé dítě ve Velké Británii. Své příznivce mezi malými diváky si však našel i u nás. Jedná se totiž o britský televizní seriál pro nejmenší. A o čem vlastně pojednává?
Děj se odehrává na fiktivním ostrově, kde hlavním dopravním prostředkem jsou vlaky, ať už jde o přepravu cestujících nebo zboží. Na rozdíl od těch našich jsou však tyto vlaky živé. Vepředu mají tváře, zahrnující oči, nos a pusu. Proč mají nos, je záhada, když nepotřebují dýchat, ale logiku v seriálu o oživlých lokomotivách příliš nehledejme.
Na první pohled se tedy zdá, že se to poněkud podobá filmu Auta od studia Pixar. To je částečně pravda, avšak seriál Mašinka Tomáš je o dost starší než zmiňovaný film. Pokud tedy někdo přebíral inspiraci, pak je to Pixar. Avšak přiznejme si, že Auta nepatří zrovna k tomu nejlepšímu, co kdy vytvořili. A o jejich pokračování to platí dvojnásob.
Co je však oproti Autům rozdílné, je to, že zde nejenže jsou lidé, například přednosta stanice, výpravčí a další, ale vlaky s nimi dokážou normálně komunikovat. Lidé jsou také jimi přepravováni coby cestující. Vzhledem k tomu, že jsou de facto živé, nepotřebují zde vlaky strojvedoucího.
Samotné lokomotivy mají různé úkoly podle toho, jak jsou sestrojeny. Některé tahají náklad, jiné přepravují cestující. To přináší zajímavou otázku, která není nikde zodpovězena: jsou vlaky sestrojeny za určitým účelem, a nemají tedy svobodnou volbu, nebo se rozhodnou, čím chtějí být, a podle toho jsou sestrojeny? Zajímavá otázka, zvlášť pokud vezmeme v úvahu právo myslících bytostí na svobodnou volbu, které je pro nás samozřejmé.
Můžeme se dohadovat, proč je právě tento seriál tak populární. Koneckonců postavy někdy vypadají spíš děsivě než přívětivě, a to se týká i hlavního hrdiny. Navíc ani příběhy samotné nejsou nic moc. Rozhodně je možné najít mnoho kvalitnějších děl i pro tuto věkovou skupinu.
Pokud se však chcete podívat, nic vám v tom nebrání. Jen doporučuji shlédnout pár epizod, než to pustíte svým dětem.