Quinoa je exotický název obiloviny, která neobsahuje lepek, je velmi výživná a přitom nezatěžuje trávicí trakt. Obsahuje i dostatek vlákniny, takže přispívá k eliminaci civilizačních chorob – nadváhy a obezity a může být vhodnou prevencí proti rakovině tlustého střeva. Quinoy cena je trochu vyšší, ale vyplatí se mnohem více, než nakupovat sladkosti a fastfood, které nemají se zdravou výživou nic společného.
Jak Quinou připravit
Někteří lidé ji doporučují pouze propláchnout vodou a vařit podobně, jako rýži, ovšem my bychom vás od tohoto postupu odradili. Proč? Je to celozrnná obilovina a tudíž živá, zrno obsahuje všechny původní složky, tedy i antinutriční látky, především kyselinu fytovou, která ztěžuje vstřebávání živin při konzumaci. Naši předkové nebyli hloupí, stejně jako lidé v prapůvodní vlasti, odkud Quinoa pochází, a všechny celozrnné obiloviny namáčeli ve vlažné vodě. Tím započne proces klíčení, antinutrienty se začnou rozkládat a zároveň se významně zvýší nutriční hodnota potraviny.
Stačí ji namočit jen na dvě až tři hodiny (jiné obiloviny a luštěniny namáčejte nejlépe přes noc 12 hodin). Vodu slijte, vařte v nové vodě, kterou lze osolit a přidat špetku mořských řas Kelp (Kombu) pro zvýšení obsahu organického jódu a dalších minerálů. Hladina vody stačí jen asi 1,5 cm nad povrch obiloviny a v průběhu vaření s ní nemíchejte. Vaří se zhruba 15 – 20 minut na mírném ohni, do změknutí.
Výhodou Quinoy je její neutrální chuť, která obohatí všechny druhy pokrmů – polévky, omáčky, sladké dezerty, může být přílohou k masitým i bezmasým pokrmům. Je přirozeně bezlepková, má nízký glykemický index a je tedy vhodná pro alergiky, osoby s alergií na lepek, diabetiky. Je dietní podobně jako rýže a zároveň velmi výživná, neobsahuje mnoho tuku, ale zato je bohatá na proteiny, složité sacharidy, vitamíny a minerály. Je skvělá pro rekonvalescenty i v době nemoci, pro děti i seniory a může být vhodnou náhradou či doplněním zmiňované celozrnné hnědé rýže a bezlepkových jáhel a pohanky.