Pořídit si pergolu může být levná záležitost, když si ji sami postavíte. Taková stavba není až tak náročná, takže si jí rozhodně nemusíte bát.
Zahradní pergola
Každý má jiné požadavky
Pořídit si pergolu je rozhodně správné rozhodnutí, protože díky ní získáme velmi užitečnou stavbu, kterou si můžeme užívat do syta při hezkém počasí. Samozřejmě na ni musíme mít vhodné místo, protože by to měla být stavba, kam si zajdeme třeba odpočinout a všude okolo nás čeká ticho a hezká příroda, což může být například naše zahrádka. Pokud zde budete chtít pořádat různé oslavy ve více lidech, tak s tím rozhodně počítejte, a proto zakupte dostatečně velkou pergolu, kam se vleze nábytek, vybavení, a ještě nějaká rezerva, kdybyste si chtěli například koupit gril a další zařízení.
Dobré je mít možnost se na danou pergolu nejprve podívat v kompletním stavu, protože tak si uděláme představu o celkových rozměrech a vzhledu. Když se podíváme na pohyb cen, tak pohodlné je nechat si odbornou společností postavit komplet pergolu, ale to stojí poměrně dost peněz. Mnohem levnější je totiž postavit si pergolu svépomoci.
Snadný postup
Všemu předchází pečlivé rozměření základů, protože bez toho nedosáhneme přesných rozměrů. Až si vše hezky rozměříme a vyznačíme třeba pomocí provázků, tak je na řadě odebrat zeminu a provést výkop jam. Do nich se totiž následně vloží patky pro upevnění trámu, které se zalijí betonem, protože jedině tak dosáhneme dobré pevnosti.
Po připevnění základních trámu k patkám musíme udělat celou dřevěnou konstrukci. U pergoly stavebnice jsou už veškeré trámy rozměřené a uřezané, takže kompletace je velmi snadná. Dovnitř nesmí pršet, a proto je zapotřebí udělat dobrou střechu. Oblíbeným a pestrým materiálem bývá šindel, ale lze použít i jiné materiály, které dobře odolávají přírodním podmínkám. Jako posledním ze všeho nám zbývá dodělat podlahu, kam se hodí třeba zámková dlažba. O dřevěný materiál je potřeba se starat, takže používejte správný nátěr, který se musí v průběhu několika let opakovat.