Plnospektrální světelné zdroje jsou běžně používány a prodávány v USA, kde je také k dispozici příslušný normativ. Sledují se především dva základní ukazatele:
Index podání barev Ra, označovaný jako CRI znamená hodnotu, nakolik se světelný zdroj přibližuje k optimálnímu světelnému zdroji, kterým je např. Slunce. Nejvyšší (ideální hodnota) je 100. Výrobci Vita-Life (USA) udávají hodnotu plnospektrálních světel v rozmezí 91 – 96, výrobce NASLI (Evropská unie) index 98 u vyráběných tzv. lineárních zářivek a 92 u kompaktních plnospektrálních těles. Pro zajímavost, běžné zářivky mají index Ra přibližně 65.
Dalším ukazatelem je náhradní teplota chromatičnosti Tc, označovaná jako CCT. Ta se zabývá teplotou barev tohoto světelného zdroje. Hodnota menší než 6000 K je teplejší žluté světlo, 6500 K odpovídá bílému polednímu světlu a hodnota nad 7000 K naopak modrému studenému světlu. Plnospektrální světelné zdroje jsou pouze takové, které splňují hodnotu indexu podání barev vyšší než 90 a současně je jejich náhradní teplota chromatičnosti v rozmezí 5500 – 6500 K. V České republice však dosud nevstoupil v platnost žádný zákon (předpis), který by výrobcům přikázal uvádět za plnospektrální zdroje ty, které dosáhly hodnot stanovených Úřadem pro potraviny a léčiva FDA.
U nás zatím není stanovena příslušná legislativa
Praxe v ČR je v současné době taková, že v podstatě všichni výrobci plnospektrálních zdrojů nemusí uvádět na výrobcích hodnotu Ra, ale jestliže jejich výrobek tuto hodnotu splňuje, jistě se tím rádi pochlubí. S náhradní teplotou chromatičnosti je to horší. Často se stává, že na našem trhu zakoupíte „plnospektrální“ svítidlo, které splňuje index Ra, ale zároveň se nevejde do rozmezí teplot chromatičnosti Tc.
Zásadní je rovněž zdroj, odkud výrobek pochází, na celém světě je zatím jen několik výrobců, v podstatě jen v USA a ve státech EU. A určující bude i cena. Plnospektrální trubicové zářivky pořídíte za 12 – 25 Euro a plnospektrální kompaktní zářivky za 20 – 25 Euro. Podezřele nižší ceny světel tudíž svědčí o tom, že se nebude jednat o skutečné plnospektrální těleso.